Urząd Miejski w Myśliborzu informuje, że art. 32 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r., 310 ze zm.) stanowi o możliwości powszechnego korzystania z wód. Na mocy tego przepisu, każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.
Aby móc realizować w praktyce prawo do powszechnego korzystania z wód, ustawodawca w art. 232 ust. 1 Prawa wodnego wprowadził zakaz grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych oraz do brzegu wód morskich i morza terytorialnego w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.
Cytowany powyżej przepis formułuje zakazy:
– zakaz grodzenia nieruchomości w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a zatem odległości tej nie można zmniejszyć;
– zakaz uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar, obejmujący szerokie spektrum działań, począwszy od stawiania tabliczek o treści: „teren prywatny – wstęp wzbroniony”, a skończywszy na użyciu siły fizycznej.
Ustawodawca przewidział sankcje karne za złamanie omawianych zakazów. Przepis art. 478 pkt 2 Prawa wodnego stanowi, że kto wbrew przepisowi art. 232 ust. 1 grodzi nieruchomości przyległe do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych lub do brzegu wód morskich lub morza terytorialnego, w odleg¬łości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, lub zakazuje lub uniemożliwia przechodzenie przez ten obszar, podlega karze grzywny.
Szczegółowych informacji w powyższym zakresie udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Myśliborzu.