Myślibórz urzeka dostojnością zabytków, świadczących o jego bogatej – liczącej ponad 700 lat przeszłości. Staromiejska dzielnica o kształcie niemal kolistym zachowała średniowieczny układ urbanistyczny.
Otoczona jest fragmentami ceglano-kamiennych murów obronnych z XIV w. W linii murów zachowane są dwie czworoboczne, ceglane wieże bramne: Brama Nowogródzka i Brama Pyrzycka, a ponadto cylindryczna, ceglano-kamienna Baszta Prochowa, zwieńczona krenelażem.
W centrum miasta znajduje się prostokątny rynek otoczony domami z przeł. XVIII i XIX w. Pośrodku niego wznosi się późnobarokowy ratusz z 1771 r., piętrowy, założony na rzucie prostokąta. Zdobi go rokokowy kartusz, umieszczony w trójkątnym tympanonie.
Obok rynku gotycki kościół farny ( jego początki sięgają drugiej połowy XIII w., rozbudowany w XV – XVI w.) z fragmentami pierwotnej budowli granitowej z 2 poł. XIII w., zachowanej w prezbiterium. Potężna kwadratowa wieża zakończona jest stożkowym hełmem: od zach. portal renesansowy z 1585r. , prezbiterium i nawy sklepione kolebkowo z lunetami, kruchta nakryta sklepieniem krzyżowym. Cenne wyposażenie wnętrza: bogato rzeźbiony ołtarz główny z 1697r. oraz ambona z ok. poł. XVII w. Na wieży dwa dzwony z 1728r.
Przy ul. Klasztornej znajduje się dawny kościół i klasztor podominikański z XIII i XV w., obecnie Myśliborski Ośrodek Kultury. Kilkakrotnie przebudowywany zatracił cechy stylowe. Zachował się gotycki portal z 2 poł. XIII w. i dzwonnica konstrukcji ryglowej z XVII w.
W zabudowaniach przyklasztornych, we wnętrzu których znajdują się dwie sale z gotyckimi sklepieniami ( krzyżowo-żebrowym i kryształowym) , mieści się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna.
Za Bramą Nowogródzką, przy rozwidleniu dróg do Lipian i Gorzowa Wielkopolskiego znajduje się Kaplica Św. Gertrudy z pocz. XV w. z profilowanym portalem (obecnie siedziba Pracowni Plastycznej).
Przy ul. Bohaterów Warszawy mieści się dawna Kaplica Św. Ducha z XIV w., później spichlerz, adaptowany dziś na Muzeum Pojezierza Myśliborskiego.
Przy ul. Piłsudskiego, na dawnym skrzyżowaniu dróg do Chojny i Kostrzyna, gotycka kaplica jerozolimska z 1514r. Przy wylocie drogi do Kostrzyna szczątki korpusu wiatraka holenderskiego.
Bardzo ciekawym obiektem jest również Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (Kościół p.w. Świętego Krzyża i Kaplica Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego). Za czasów Nowej Marchii Myślibórz był również szczególnym miejscem pielgrzymek. Obecnie pielgrzymi chcą zobaczyć miejsce, które pojawiało się w wizjach Św. Siostry Faustyny. Tu właśnie po II wojnie powstało Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Na obrzeżach miasta znajdują się miejsca pamięci ostatniej wojny – cmentarz wojskowy z mogiłami żołnierzy polskich i radzieckich (Półwysep Ptasi) oraz przy ul. Celnej - kamień pamiątkowy, poświęcony 120 pomordowanym w 1945 r. Niemcom – mieszkańcom Myśliborza.
Poza miastem znajdują się mniejsze miejscowości, w których zwiedzić można zabytkowe kościoły, dworki oraz parki przydworskie ze starymi okazami drzew i głazów narzutowych. W pobliżu wsi Pszczelnik warto zobaczyć znajdujące się w dawnej chacie żmudzkiej muzeum, oryginalną kapliczkę litewską i pomnik lotników litewskich – Stasysa Girenasa i Steponasa Dariusa, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 17 Lipca 1933 r. po przelocie przez Atlantyk z Nowego Jorku w drodze do Kowna.