SZCZEPIONKI HPV
Burmistrz Myśliborza oraz Rada Miejska w Myśliborzu zdecydowali o sfinansowaniu w 2017 roku dla dziewczynek i chłopców w wieku 13 lat szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie m.in.: raka szyjki macicy, raka pochwy, raka sromu, raka prącia, raka odbytu, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi. Z bezpłatnych szczepień w 2017 roku korzystali dziewczynki i chłopcy urodzeni w roku 2004 - (13-latkowie) zamieszkujący teren miasta i gminy Myślibórz.
Zapisy na szczepienia rozpoczęły się od 5 kwietnia 2017 r. w przychodniach na terenie miasta Myślibórz. Dodatkowe informacje można było uzyskać u lekarza rodzinnego w przychodniach działających na terenie miasta Myślibórz tj.:
- Przychodnia im. Jana Pawła II sp. z o.o. ul. Ogrodowa 9 w Myśliborzu – tel. 95 747 20 71;
- Przychodnia Rodzinna ul. Kościelna 15 - tel. 95 747 02 50;
- Przychodnia Medycyna W.Pappelbaum, D.Pappelbaum ul. Armii Polskiej 14 - tel. 95 747 00 58.
Realizacja zadania:
Czas trwania realizacji zadania od kwietnia do grudnia 2017 roku. Ogólna wartość wydatkowanych środków finansowych zabezpieczonych w budżecie gminy na rok 2017 to 34.433,61 złotych. Powyższe zadanie jest kontunuowane w roku 2018. Szczepieniem objęci zostali chłopcy i dziewczęta urodzeni w roku 2005.
Wartość wydatkowanych środków w poszczególnych etapach szczepienia przedstawia poniższa tabela:
SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE
W budżecie Gminy Myślibórz w 2017 roku zabezpieczono środki finansowe na pokrycie kosztów realizacji zadania w zakresie przeprowadzenia szczepień przeciwko Grypie dla mieszkańców miasta i gminy Myślibórz. Bezpłatnymi szczepieniami przeciwko grypie objęci byli mieszkańcy, którzy ukończyli 65 rok życia. Szczepienia przeciwko Grypie trwały w okresie od 15 września do 16 października 2017 roku.
Gmina Myślibórz wydatkowała na ten cel kwotę 11.599,84 zł.
Bezpośrednimi realizatorami zadania były Przychodnie na terenie miasta Myślibórz, a mianowicie:
- Przychodnia im. Jana Pawła II sp. z o.o. ul. Ogrodowa 9 w Myśliborzu,
- Przychodnia Rodzinna ul. Kościelna 15,
- Przychodnia Medycyna W. Pappelbaum, D. Pappelbaum ul. Armii Polskiej 14.
POZOSTAŁE DZIAŁANIA PROZDROWOTNE W 2017 ROKU
Ochrona zdrowia
W zakresie podstawowej opieki zdrowotnej mieszkańcy Miasta i Gminy Myślibórz korzystają z usług zakładów opieki zdrowotnej:
- NZOZ Przychodnia im. Jana Pawła II Sp. z o.o. ul. Ogrodowa 9,
- NZOZ "Przychodnia Rodzinna" S.C. ul. Kościelna,
- NZOZ "MEDYCYNA" S.C. ul. Armii Polskiej.
W 2017 roku Gmina Myślibórz kontynuowała współpracę z:
- Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Myśliborzu w zakresie realizacji zadań profilaktyki zdrowotnej w tym: uzależnień wśród dzieci i młodzieży i dorosłych mieszkańców z terenu miasta i gminy Myślibórz.
- Firmami - LUX-MED Profilaktyka i Diagnostyka z Gdyni oraz Geneva Trust Polska Sp. z o.o. Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Profilaktyka i Diagnostyka z Gdańska, realizującymi wieloletni program wczesnego wykrywania raka piersi. Badania mammograficzne odbyły się 9-krotnie w ciągu 2017 roku.
- Firmą „OSEOMEDIK” realizującą program badań densytometrycznych (osteoporoza). Badania te zostały przeprowadzone dla mieszkańców Miasta i Gminy Myślibórz dwukrotnie w roku 2017.
Realizacja różnorodnych form pracy oświatowo – zdrowotnej:
- pod hasłem „ŻYJMY ZDROWO BEZ NAŁOGÓW”,
- działań profilaktycznych w zakresie akcji profilaktycznych „TRZYMAJ FORMĘ” - dot. krajowego programu zwalczania AIDS i zapobiegania zakażeniom HIV,
- działania w zakresie programu ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu.