Gmina Myślibórz prowadzi partnerską współpracę z miastami Soltau i Neuhardenberg w Niemczech (Dolna Saksonia) oraz z Rejonem Kowno na Litwie.
Początki współpracy z Soltau sięgają roku 1992, kiedy to przeprowadzone zostały pierwsze rozmowy, w wyniku których nawiązana została współpraca ze Związkiem Ojczyźnianym Byłych Mieszkańców Powiatu Myśliborskiego "Heimatkreis Soldin". Strona niemiecka zainteresowana była wówczas uzgodnieniem stanowiska dotyczącego postawienia na cmentarzu komunalnym kamienia z tablicą upamiętniającą swoich bliskich, których szczątki pozostały na tej ziemi. Odsłonięcie kamienia z tablicą miało miejsce w dniu 12 czerwca 1993 roku. Potem odsłonięto kolejne dwa kamienie. Jeden na placu w pobliżu Domu Pomocy Społecznej, drugi na cmentarzu w Sulimierzu.
Związek Ojczyźniany wyrażał również duże zainteresowanie w niesieniu gminie pomocy finansowej z przeznaczeniem na renowację zabytków. Dzięki tym działaniom dokonano renowacji witraży znajdujących się w budynku Urzędu Stanu Cywilnego, sfinansowano remont dachu Bramy Nowogródzkiej oraz wyłożenie kostką polbrukową alejek, a także zagospodarowanie terenu przy kamieniu na ul. Celnej.
Ta niepisana współpraca ma do dziś swoją kontynuację poprzez obustronne uczestnictwo w spotkaniach, konferencjach i różnorodnych uroczystościach.
Z inicjatywy działaczy Związku Ojczyźnianego doszło do spotkania władz Miasta i Gminy Myślibórz z przedstawicielami władz miasta Soltau, mającego na celu omówienie możliwości nawiązania partnerskiej współpracy. Efektem tego spotkania było podpisanie stosownej umowy. Wydarzenie to miało miejsce najpierw w maju 1997 roku w Myśliborzu, a następnie we wrześniu tego samego roku w Soltau.
W podpisanej umowie reprezentanci obu miast oświadczyli, że będą wzajemnie wspierać następujące działania:
- nawiązywanie, wzbogacanie i pielęgnowanie kontaktów w zakresie kultury, sportu, turystyki i gospodarki,
- stwarzanie możliwości wspólnego poznawania się i wymiany poglądów między mieszkańcami obu miast,
- kontynuowanie dotychczasowej współpracy ze Związkiem Ojczyźnianym Byłych Mieszkańców Powiatu Myśliborskiego przez sprawowanie opieki nad pomnikami i pamiątkami z przeszłości.
W ramach wymiany corocznie odwiedzają Soltau grupy młodzieży zrzeszone w zespołach artystycznych z Myśliborskiego Ośrodka Kultury i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myśliborzu. Swoje prace prezentowali w Soltau członkowie Myśliborskiego Klubu Plastyka, a w obu partnerskich miastach spotykali się amatorzy wędkowania.
Ponadto przy udziale gminy nawiązana została współpraca pomiędzy Domem Pomocy Społecznej w Myśliborzu i Domem Spokojnej Starości w Soltau. Współpraca ta polega na wymianie doświadczeń związanych z pracą z ludźmi wymagającymi stałej opieki socjalnej i medycznej.
Ze strony niemieckiej Myślibórz odwiedziła już grupa młodzieży z zespołu „Show Palast”, trębacze na rogach, Młodzieżowy Chór Szkoły Muzycznej i orkiestra z Soltau.
Aktualnie prowadzone są rozmowy mające na celu nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy nauczycielami i społecznościami uczniowskimi szkół gimnazjalnych, kościołów katolickich oraz kołami łowieckimi.
Na zaproszenie Rady Miasta Soltau w czerwcu 2001 roku w partnerskim mieście gościła nasza Rada Miejska, a w czerwcu 2002 miała miejsce wspólna sesja obu Rad w Myśliborzu.
Adres strony internetowej miasta Soltau: http://www.soltau.de
W marcu 2004 roku nawiązane zostały kontakty inicjujące wzajemną współpracę Miasta i Gminy Myślibórz z Urzędem w Neuhardenberg. Delegacja Gminy Myślibórz na czele z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady Miejskiej przeprowadziła pierwsze konkretne rozmowy na temat podpisania porozumienia i nawiązania szerszej współpracy. Efektem tego spotkania był przyjazd 23 kwietnia 2004 r. delegacji z Urzędu Neuhardenberg do Myśliborza i uroczyste podpisanie Umowy partnerskiej współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Myślibórz w Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Neuhardenberg w Republice Federalnej Niemiec.
W imieniu Urzędu Neuhardenberg umowę podpisali: Dyrektor Urzędu oraz Burmistrzowie Gmin Neuhardenberg Gusow-Platkow i Märkische Höhe, a w imieniu Gminy Myślibórz - Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz i Przewodniczący Rady Miejskiej. Podobną umowę podpisano w Neuhardenberg 26 czerwca 2004 r.
Zawarta umowa partnerska dotyczy współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, sportu, turystyki i gospodarki. Jej głównym założeniem jest wzajemne wspieranie działań zmierzających do stwarzania możliwości wspólnego poznawania się mieszkańców, wymiany poglądów poprzez bezpośrednie kontakty grup młodzieżowych, seniorów i przedstawicieli władz samorządowych oraz wymiana doświadczeń kulturalnych.
Adres strony internetowej: http://www.amt-neuhardenberg.de
Gmina Myślibórz podpisała także porozumienie o współpracy w zakresie działalności kulturalnej, edukacyjnej, sportowej, turystycznej i gospodarczej z Rejonem Kowno na Litwie. Dokument ten podpisany został podczas pobytu delegacji władz samorządowych Miasta i Gminy Myślibórz w Kownie w dniu 18 listopada 1996 roku.
Delegacja nasza gościła również w Ministerstwie Kultury Litwy, gdzie uzgodniono stanowisko w sprawie otoczenia opieką przez władze miejsc pamięci narodowych - polskich znajdujących się na Litwie i litewskich w Polsce.
Działania te dotyczą głównie sprawowania opieki nad grobem polskiego poety Władysława Syrokomli, który znajduje się na cmentarzu na Rosie w Wilnie i muzeum poety na Litwie, a w Polsce sprawowanie opieki nad zespołem pomnikowym w Pszczelniku poświęconym tragicznej śmierci bohaterskich lotników litewskich Stepasa Dariusa i Stasysa Girenasa.
Kontakty ze stroną litewską nie są tak częste ze względu na znaczną odległość, ale corocznie w lipcu, przy okazji obchodzonej rocznicy tragedii w Pszczelniku, Myślibórz odwiedzają grupy młodzieży, przedstawiciele władz Kowna, i niejednokrotnie członkowie najwyższych władz państwowych Litwy.
W związku z 70. rocznicą śmierci Dariusa i Girenasa, w lipcu 2003 roku obchody te będą miały szczególnie uroczysty charakter.
Adres strony internetowej Rejonu Kowno: http://www.kaunas.lt