W dniu 11 listopada 2017 roku, w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęły się o godz. 15.00 uroczystą mszą św. w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu.
Po mszy z okolicznościowym montażem słowno - muzycznym wystąpili uczniowie Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Myśliborzu. Ich występ został gorąco przyjęty przez zgromadzonych gości.
Następnie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny PŁOMIENIE, a w trakcie występu Przewodniczący Rady Miejskiej - Roman Wąsik wraz z Burmistrzem - Piotrem Sobolewskim na ręce kierownika zespołu - pana Władysława Grabdy wręczyli medal pamiątkowy "Zasłużony dla Ziemi Myśliborskiej", przyznany przez Radę Miejską w Myśliborzu Zespołowi PŁOMIENIE.
Później uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek Miejski, gdzie po odegraniu hymnu państwowego zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia.
Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz – Piotr Sobolewski w swoim wystąpieniu podkreślił, że nasze uczucia patriotyczne, duma narodowa, poczucie godności i honoru były dla Polaków zawsze bardzo ważne, dlatego wciąż trzeba o nich mówić, by kolejne pokolenia nie traciły wiedzy o przeszłości. Nie wolno nam też zapominać o naszej lokalnej historii, która buduje naszą tożsamość.
W kolejnym wystąpieniu pan Arkadiusz Mazepa - Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego odczytał list Marszałka - Olgierda Geblewicza, skierowany do uczestników uroczystości. Pan Marszałek zaznaczył, że Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków. Przypomina ono nie tylko o przełomowych dla Polski oraz Europy wydarzeniach, ale i setkach odważnych ludzi, którym przyświecał jeden cel - wolna Polska.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Myśliborzu - Filip Klemenski. W swoim wystąpieniu zwrócił się do zebranych, mówiąc m.in. aby Święto Niepodległości traktować nie jako dodatkowy dzień wolny od pracy, ale jako dzień, w którym warto uczcić pamięć o bohaterach poległych za naszą ukochaną Ojczyznę.
Na zakończenie przedstawiciele instytucji, delegacje szkół i organizacji złożyli kwiaty pod obeliskami. W trakcie uroczystości honorową asystę pełnili harcerze, a całość uświetniły i podniosły rangę uroczystości liczne poczty sztandarowe wystawione przez szkoły, instytucje i organizacje.
Tekst: Alicja Schroeder
Foto: Tomasz Sztoban