28 maja 2022 r. w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego zorganizowana została Noc Muzeów. Wydarzenie to miało charakter szczególny. Po dwuletnim okresie obostrzeń, spowodowanych pandemią, można było po raz kolejny spotkać się ze zwiedzającymi w pełnym wymiarze i tradycyjnej fizycznej formie. Było ono też okazją do świętowania jubileuszu 55-lecia funkcjonowania instytucji i promocji nowego wydawnictwa – I tomu rocznika muzealnego zatytułowanego „Civitas et museum. Rocznik Muzeum Pojezierza Myśliborskiego”.
Noc Muzeów zainaugurowało wystąpienie Dyrektor Muzeum Magdaleny Szymczyk, która przywitała licznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, przyjaciele Muzeum oraz mieszkańcy, chcący wspólnie świętować jubileusz 55-lecia Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Na wstępie Dyrektor Muzeum przypomniała po krótce długą – bo sięgającą jeszcze 20-lecia międzywojennego - historię myśliborskiego muzealnictwa, następnie premierowo zaprezentowała I tom rocznika muzealnego. Głos zabrało również dwóch wybitnych historyków, a zarazem autorów tekstów zamieszczonych w roczniku – prof. Edwardowi Rymarowi oraz dr hab. prof. US Radosławowi Skryckiemu.
Jubileuszowe spotkanie stało się również okazją do złożenia uroczystych podziękowań osobom, które w ubiegłych latach w sposób szczególny zasłużyły się dla rozwoju myśliborskiego muzealnictwa. Dyrektor Magdalena Szymczyk wręczając pamiątkowy ryngraf, podziękowała Burmistrzowi Myśliborza Piotrowi Sobolewskiemu, który otacza Muzeum opieką, nie tylko jako przedstawiciel lokalnych władz, lecz także jako hojny darczyńca, dzięki któremu kolekcja muzeum wzbogaciła się o zbiór dawnych widokówek oraz archiwaliów o unikatowym charakterze.
Następnie Dyrektor MPM skierowała podziękowania do autorów tekstów i prelegentów - prof. Edwarda Rymara oraz dr hab. prof. US Radosława Skryckiego - współpraca z którymi stanowi dla kierowanej przez Nią instytucji, istotny element budowania merytorycznej bazy związanej z poznawaniem i badaniem lokalnej historii. Wyrazy wdzięczności za współpracę Magdalena Szymczyk wyraziła również wobec regionalisty i autora kolejnego z zamieszczonych w premierowym roczniku muzealnym tekstów - Henryka Konkela.
Listami gratulacyjnymi uhonorowani zostali również przedstawiciele władz miejskich – Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Antczak i Sekretarz Gminy Ewa Furkiewicz, których zaangażowanie i przychylność jest niezmiernie ważna dla codziennego harmonijnego funkcjonowania instytucji, jak i pomyślnego realizowania wielu dodatkowych inicjatyw.
Osobą ważną dla rozwoju kolekcji myśliborskiego muzeum – także wyróżnioną w trakcie sobotniego wydarzenia - stał się również na przestrzeni ostatnich lat Henryk Piwowarczyk, sukcesywnie zasilający ją swoimi bogatymi zbiorami regionaliów.
Wyrazy wdzięczności za przekazanie materiałów z archiwów rodzinnych dotyczących postaci Władysława Narożyńskiego skierowane zostały również do Jadwigi Narożyńskiej. Z częścią tych materiałów zapoznać można się było na ekspozycji jubileuszowej w Galerii „M”.
Muzealne uroczyste podziękowania złożone zostały również na ręce przedstawiciela sponsora - Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz Eweliny Rybarskiej.
Niezwykle miłym momentem Jubileuszu były wystąpienia lokalnych władz, instytucji
i stowarzyszeń, którzy przekazali powinszowania dla Dyrektor oraz pracowników muzeum z okazji święta oraz wyrazili uznanie dla podejmowanych działań, zmierzających do poznania i promocji dziedzictwa regionalnego oraz rozwoju jego kulturowego oblicza.
Część oficjalną Nocy Muzeów 2022 zakończył toast oraz krojenie tortu, które odbyło się przy akompaniamencie Marka Zalewskiego, którego recital akordeonowy stanowił jedną z atrakcji wieczoru.
O godzinie 21:30 w Galerii „M” – ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe - odbył się planowany na dziedzińcu koncert relaksacyjny członków projektu Relaks Aktywny Koncert.
W kameralnej atmosferze, przy niezwykłych dźwiękach orientalnych instrumentów, goście mogli odprężyć się i odpocząć po intensywnym wieczorze.
Tekst: Muzeum Pojezierza Myśliborskiego
Zdjęcia: A. Schroeder