W dniach 14 – 16 października br. gościliśmy delegację z naszego zaprzyjaźnionego miasta Soltau w Niemczech z nowym Burmistrzem Olafem Klangiem i pełnomocnikiem ds. współpracy Klausem Grimkowskim – Seilerem na czele.
Pierwszego dnia pobytu w sali Myśliborskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste wspólne posiedzenie radnych miasta Soltau i Myśliborza. Gości przywitał w języku niemieckim Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski.
– Przybywamy do Was zawsze jako przyjaciele i tak też jesteśmy przez Was przyjmowani. Dlatego też, kiedy Wy przybywacie do nas, chcemy żebyście czuli się tu nas po prostu jak w domu – podsumowywał swoje wystąpienie Burmistrz Piotr Sobolewski.
– Nasza historia, naszych dwóch narodów, jest niezwykle skomplikowana – nie jesteśmy w stanie dzisiaj już jej zmienić, ale możemy kształtować wspólną przyszłość. Cieszę się, że budując przyjazne relacje między naszymi miastami kładziemy również cegiełkę pod budowę partnerskich relacji między naszymi narodami – mówił Burmistrz Olaf Klang.
Podczas sesji obaj burmistrzowe wręczyli również pamiątkowe medale wszystkim osobom, przedstawicielom instytucji, organizacji zasłużonym dla wspierania i rozwoju partnerskich relacji naszymi miastami.
Sesja zakończyła się koncertem uczniów ze Szkoły Muzycznej w Myśliborzu oraz tancerzy z Klubu Tańca Towarzyskiego Estera.
– Jesteśmy pod wielkim wrażeniem występów dzieci i młodzieży. Żałuję, że nie wszyscy zasłużeni doczekali tego pięknego jubileuszu 25 lat współpracy, nie ma już z nami Wolfganga Buhra i Trude Rendel, ale to było bardzo piękne, że obaj burmistrzowie wielokrotnie przywoływali w swoich wystąpieniach zasługi tych osób – powiedział Wiceburmistrz Klaus Grimkowski - Seiler.
Kolejny dzień jubileuszowego spotkania upłynął pod znakiem zwiedzania miasta i miejsc pamięci, zaś wieczorem otwarty został wernisaż wystawy „Z daleka, z bliska” będącej efektem polsko – niemieckiego pleneru malarskiego, który przez kilkanaście dni odbywał się w Myśliborzu.
W niedzielny poranek obie delegacje spotkały się w Pszczelniku przy pomniku lotników litewskich.
– Pamiętajmy, że w lipcu 1933, kiedy doszło do katastrofy Lituaniki, dzisiejszy Pszczelnik (niem. Kuhdamm) i Myślibórz (niem. Soldin) znajdowały się na terenie Niemiec i to właśnie przedstawiciele narodu niemieckiego byli tymi, którzy jako pierwsi zaopiekowali się miejscem katastrofy litewskich lotników. W rzeczy samej, w tym niezwykłym miejscu krzyżują się losy trzech narodów; litewskiego, polskiego i niemieckiego – powiedział Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski.
– Bardzo się cieszę, że mogliśmy dzisiaj odwiedzić to miejsce pamięci i wysłuchać przekazaną przez pana Burmistrza Piotra Sobolewskiego poruszającą historię tego niezwykłego lotu litewskich bohaterów. To miejsce naprawdę ma niezwykłą moc łączenia; cieszę się, że mogliśmy razem podać sobie ręce w tym miejscu – dodał Burmistrz Soltau Olaf Klang.
– Z sentymentem powracam do lipca 2017 roku, kiedy w tym miejscu miałem przyjemność uczestniczyć w uroczystych obchodach 84. rocznicy lotu przez Atlantyk S. Dariusa i S. Girenasa. Bardzo się cieszę, że dane mi było powrócić do tego niezwykłego miejsca i usłyszeć ponownie tę przejmującą historię. To wspaniałe, że Polacy dbają o to miejsce pamięci tak ważne dla narodu litewskiego – powiedział wiceburmistrz Soltau Klaus Grimkowski - Seiler.
Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy delegacje udały się jeszcze na tradycyjne zwiedzanie Muzeum Lotników Litewskich znajdujące się nieopodal pomnika w chacie żmudzkiej sprowadzonej do Polski w 1982 roku z Litwy.