Aktualizacja 13.01.2023
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami dotyczącymi badań archeologicznych prowadzonych na terenie Rynku w Myśliborzu, o których Muzeum Pojezierza Myśłiborskiego informowało Państwa na swojej stronie internetowej oraz w trakcie spotkań z cyklu "Historia pod ziemią ukryta... czyli o badaniach archeologicznych na myśliborskim Rynku", najistotniejszymi odkryciami dokonanymi w trakcie tychże badań, stały się kamienne mury piwnicy budynku oraz prawdopodobnie pierwszego miejskiego ratusza z zachowanymi fragmentami ceglanych schodów.
W celu ochrony oraz zachowania cennych zabytków wystąpiono do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o udzielenie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku, w wyniku czego otrzymano decyzję, w której to Konserwator Zabytków wydał pozytywną opinię. Podczas konsultacji z ZWKZ wypracowano także sposób zabezpieczenia fragmentów odkrytych murów.
Zgodnie z wytycznymi Konserwatora, mury piwnicy budynku zostaną starannie zabezpieczone i zasypane, tak aby przetrwały w stanie w nienaruszonym. W celu zapisania i unaocznienia tego odkrycia w historii naszego miasta, obrys zabytkowych murów zostanie zaznaczony w posadzce rynku za pomocą nawierzchni z kamienia polnego. Fragmenty pierwszego ratusza zostaną zaś zabezpieczone na podstawie opracowanego programu prac konserwatorskich. Zabytek ten zostanie poddany właściwej konserwacji oraz będzie częściowo wyeksponowany, co stanowić będzie nawiązanie do zabytkowego charakteru rynku staromiejskiego w Myśliborzu.
Ważne odkrycia historyczne wpłyną pozytywnie na atrakcyjność centrum miasta i przyczynią się do wzrostu jego walorów turystycznych. Odwiedzający będą mogli zapoznać się dzięki nim z ważnymi faktami z dziejów historii Ziemi Myśliborskiej, a zrewitalizowany rynek stanie się kolejnym interesującym miejscem na mapie Gminy Myślibórz.
Tekst: A. Stempińska (adiunkt muzealny MPM)Aktualizacja 13.01.2023 r.
Tereny zielone, jako komponenty przestrzeni miejskich, spełniają bardzo istotną rolę dlatego pragniemy podzielić się z Państwem informacją na temat wykonywanych nasadzeń drzew i krzewów na terenie inwestycji pn.: „Remont i przebudowa rynku miejskiego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu”.
W chwili obecnej na Rynku prowadzone są prace związane z nasadzeniem roślinności niskiej takiej jak cis posplity, róża’Jaques, róża’Leonardo da Vinci’, róża ‘Iceberg’ oraz roślinności wysokiej która ma na celu zwiększenie walorów estetycznych terenu. Wynikiem takich działań będzie zwiększenie obszarów terenów zieleni przy siedzibie UM oraz płycie głównej Rynku.
Drzewa i krzewy będą tworzyły efektowne kompozycje i ożywią zurbanizowany krajobraz. Nasadzenia, dobrano tak aby gatunki drzew i krzewów dobrze się razem prezentowały.
Informację przygotował:
/-/ Marcin Ostolski
Naczelnik Wydziału Inwestycji
Pragniemy podzielić się z Państwem informacjami na temat ostatnich badań archeologicznych na terenie naszego miasta, które prowadzone były w związku z inwestycją: „Remont i przebudowa rynku miejskiego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu” dofinansowaną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach działania 9.3 Wspieranie rewitalizacji fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności na obszarach miejskich i wiejskich.
Prace wykopaliskowe na terenie rynku, prowadzone były przez okres ostatnich czterech miesięcy, począwszy od czerwca do końca września br.
W trakcie tych działań, prowadzonych przy współpracy archeologów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, odkryto wiele cennych zabytków, m. in.: fragmenty średniowiecznej i nowożytnej ceramiki (w tym cenne pod wglądem badawczym naczynie wypełnione zbożem), elementy drewniane, szklane, metalowe oraz materiał kostny pochodzenia zwierzęcego (m.in. szkielet konia).
Naczynie ceramiczne wypełnione zbożem
Zawias Klucz
Najistotniejszym odkryciem dokonanym w trakcie badań stało się odsłonięcie kamiennych murów piwnicy budynku (obiekt 1) oraz pierwszego miejskiego ratusza z zachowanymi fragmentami ceglanych schodów (obiekt 2).
Obiekt 1
W październiku br. pozyskany z badań wykopaliskowych węgiel drzewny, przekazany został do Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Ciechanowicach celem przeprowadzenia analizy C14. Jest to badanie, które umożliwia określenie czasookresu dla danych obiektów.
W dniu 16.11.2022 r. otrzymaliśmy pisemną informację o wynikach tych badań, datujących pozyskany materiał - odpowiednio – obiekt 1- od XIV do XVII wieku oraz obiekt 2- na XIII-XV wiek. Wspomniana analiza potwierdziła nasze wcześniejsze przypuszczenia dotyczące chronologii poszczególnych obiektów, tym samym dając nam możliwość przekazania Państwu pewnych już informacji odnośnie wykopalisk na terenie Rynku Miejskiego.
Wyniki prac archeologicznych doprowadziły do dalszych konsultacji z architektem Marcinem Żurowskim oraz inspektorem ochrony zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Magdaleną Sokołowską i Pauliną Kubacką, kierownikiem wydziału ds. Inspekcji Zabytków Archeologicznych WUOZ w Szczecinie, dotyczących dalszego postępowania z zabytkowymi obiektami – ich zabezpieczenia i ekspozycji.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że obiekt nr 1, zostanie zarysowany w płaszczyźnie rynku, natomiast obiekt nr 2 po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków uzyska swoją postać poprzez formę częściowo odsłoniętą, dostępną dla mieszkańców Myśliborza i turystów.
Wiążące decyzje, po pogłębionej analizie konserwatorskiej i architektonicznej, podjęte zostaną w najbliższym czasie, jako kluczową przyjmując kwestię dobra zabytku i zachowanie jego roli poznawczej – historycznej, przy zachowaniu walorów estetycznych i spójności z koncepcją rewitalizacji naszego Rynku.
Tekst: Dagmara Kozłowska, Aleksandra Stempińska, Foto: Magdalena Szymczyk, Mateusz Szeremeta