W minionym tygodniu, już od poniedziałku trwały intensywne przygotowania kulturalne i duchowe, które miały na celu przybliżyć tematykę II Myśliborskiego Kongresu Miłosierdzia szerszemu ogółowi naszej lokalnej społeczności.
W poniedziałek, w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego miało miejsce Spotkanie z Obrazem Jezusa Miłosiernego w ogólnie znanym wizerunku namalowanym pędzlem Eugeniusza Kazimirowskiego w roku 1934 według wskazówek s. Faustyny. Siostra Sara ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego zaprezentowała jego dzieje, od powstania, poprzez losy wojenne, aż do umieszczenia oryginału w wileńskim kościele, stanowiącym obecnie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przybliżyła także jego symbolikę oraz znaczenie dla kultu M.B.
We wtorek, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Myśliborzu można było wysłuchać Dialogu Miłosierdzia w oparciu o zapiski w Dziennikach s. Faustyny i ks. Michała Sopoćki w wykonaniu s. Sary oraz p. Pawła Szymczyka. Nastrój zadumy i refleksji potęgowała muzyka w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Myśliborzu, jak i pięknie przystrojona zabytkowa sala byłego klasztoru dominikanów.
W środę i czwartek podwoje dla imprez towarzyszących kongresowi otworzył Myśliborski Ośrodek Kultury, gdzie można było obejrzeć interesujący montaż słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Noblistów Polskich oraz koncert muzyki klasycznej w wykonaniu dzieci, młodzieży i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Myśliborzu.
W piątek o godzinie 18, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, zainaugurowano II Myśliborski Kongres Miłosierdzia Mszą św. sprawowaną przez metropolitę szczecińsko – kamieńskiego, arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, z udziałem zaproszonych gości – prelegentów kongresu, jak i władz naszego miasta i powiatu – burmistrza Piotra Sobolewskiego, starostę Danutę Patkowską oraz członków rad miast, gminy, powiatu, jak i innych zaproszonych gości.
Wśród prelegentów przybyłych na kongres i celebrujących wspólnie tę Mszę św. ks. kustosz Janusz Zachęcki powitał: biskupa dr hab. Henryka Ciereszkę z Białegostoku, który objął przewodnictwo nad kongresem, oras ks. dr Ireneusza Korzińskiego, postulatora kanonizacji bł. Michała Sopoćki. Mszę koncelebrowali też inni kapłani przybyli z dalszych stron, jak i z naszego dekanatu, na czele z ks. kan. Jerzym Tobiaszem i ks. prałatem Aleksandrem Jaszczurem.
W imieniu władz i mieszkańców miasta czcigodnych gości przywitał burmistrz Piotr Sobolewski, który zaznaczył, ze rozpoczynający się kongres jest dla naszego miasta ważnym wydarzeniem duchowym, intelektualnym, badawczym i naukowym.
(c.d.n.)