Urząd Miasta i Gminy w Myśliborzu przypomina o ustawowym zakazie palenia śmieci na terenie nieruchomości oraz w domowych paleniskach. Spalanie odpadów w piecach oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne. Zgodnie z art. 155 i 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 992 ze zm.), ten kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
Prawo jasno określa, czego nie wolno spalać w domowych piecach, kotłowniach i na wolnym powietrzu: plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon, innych odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowych toreb z polietylenu, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
Ponadto na wolnym powietrzu nie wolno spalać odpadów ulegających biodegradacji, takich jak liście i gałęzie.
Podczas spalania odpadów emitowane są do powietrza szkodliwe substancje:
- pyły zawieszone, które odkładają się w płucach,
- tlenek węgla - trujący dla ludzi i zwierząt,
- tlenek azotu - powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.
Dym zawiera także dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Spalanie odpadów w piecu, niszczy przewody kominowe, poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy, co może stać się przyczyną pożaru budynku.
Unikajmy domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii zagospodarowania są dla nas zagrożeniem.
Przypadki palenia śmieci należy bezpośrednio zgłaszać na Policję. Zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie po zaobserwowaniu palenia śmieci, podając dokładną lokalizację zdarzenia.