12 stycznia br. w siedzibie myśliborskiego Muzeum odbyło się oficjalne przekazanie sensacyjnego znaleziska z terenu Pojezierza Myśliborskiego. Przekazania dokonał dr hab. prof. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Niezwykły zabytek odebrała, w asyście burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego, dyrektor Muzeum Magdalena Szymczyk.
Stoją od prawej: prof. B. Kontny, dyr. M. Szymczyk, burmistrz P. Sobolewski
– To niezwykle rzadkie znalezisko – mówi prof. Bartosz Kontny. – Tego rodzaju pisanki datowane są na ok. XI w. Podobne formy znajdowano wcześniej na terenie Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Na tych terenach to pierwszy taki zabytek.
Jajko-pisanka pokryta jest motywem krzyży
– Niezwykłe jest zdobienie tej niewielkiej pisanki – dodaje dyrektor Magdalena Szymczyk. – Dekoracja obejmuje motyw krzyży wyrytych w osi pionowej i w pasmach poziomych. Być może związane było to z rytuałem religijnym.
Wiek znaleziska oszacowano na blisko 1000 lat
– Nie możemy jednak na razie zdradzić lokalizacji znaleziska – dodaje burmistrz Piotr Sobolewski – przynajmniej do momentu objęcia terenu ochroną konserwatorską, kto wie bowiem, jakie jeszcze tajemnice skrywa tamta ziemia. Niemniej, chcielibyśmy zorganizować w najbliższym czasie konferencję naukową poświęconą temu niezwykłemu znalezisku, które wyeksponowane zostanie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Kto wie, czy nie przyniesie ono sławy naszemu miastu jako „myśliborskie Faberge” – uśmiecha się burmistrz Myśliborza. Ale mówiąc zupełnie poważnie, zainteresowanie ze strony badaczy i naukowców jest naprawdę duże. Czekamy również na kolejne zabytki archeologiczne.