Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych i klas trzecich gimnazjów staną przed trudnym wyborem dotyczącym dalszej drogi kształcenia. Uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego – Daniel Trojnacki, postanowił podzielić się swoimi refleksjami na powyższy temat. Być może jego przemyślenia pomogą, niektórym z absolwentów, w podjęciu tej ważnej dla swojej przyszłości decyzji.
Wybór szkoły średniej to jedna z tych decyzji w życiu, które powinniśmy podjąć samodzielnie. Od tej decyzji nie da się uciec w żaden sposób. Dlatego też należałoby ją dobrze przemyśleć.
Dużo moich znajomych (moim zdaniem) nieświadomie wybrało swoją szkołę. Największym wpływem na ich decyzję był wybór kolegów.
„Kolega tam idzie, to ja też pójdę…” – błąd pierwszy.
Mam też takich rówieśników, którzy nie wiedzą, czego chcą. To jest chyba najgorszy przypadek nastolatka. Niestety obecnie najczęstszy. W takim przypadku wybór szkoły na pewno nie może być świadomy, bo tacy ludzie sami nie są świadomi tego, czego tak naprawdę chcą.
Jeden z moich nauczycieli powiedział, że żałuje, iż w swojej młodości kształcił się w bardzo wąskiej specjalizacji. I szczerze mówiąc rozumiem to. To co teraz wydaje się być świetnym sposobem na życie, za kilka lat może okazać się całkowitą klapą. Takich rzeczy nie da się przewidzieć…
Jeśli ktoś nie ma jeszcze pomysłu na życie i zgadza się z powyższym, to świetnym sposobem na odkrycie swoich pasji własnego powołania jest liceum ogólnokształcące.
Na pewno części czytelników po głowach chodzi myśl podobna do tej: „Przecież po liceum nie ma żadnego zawodu!!”. Jest to jak najbardziej prawda. Lecz nie bez powodu takie liceum nazywa się „ogólnokształcące”. Dzięki liceum przez trzy (lub cztery) lata można odkryć siebie. Znaleźć swoją pasję, poznać swoje powołanie.
Poznając podstawy każdej dziedziny nauki, sztuki czy sportu można dojść do tej, dla której zostaliśmy stworzeni.
W lepszej pozycji znajdują się zdecydowani absolwenci – dla takich osób nasza szkoła również ma propozycję – wachlarz klas z różnymi rozszerzeniami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jesteś ,,ścisłowcem”? Proszę! – oto klasa medyczno - inżynierska. A może wykazujesz zdolności humanistyczne? Tutaj masz nawet szerszy wybór klasy społeczno-prawna i humanistyczna stoją otworem. A może drzemie w Tobie dusza artysty? Nie ma najmniejszego problemu – jest również klasa artystyczna. Jeśli natomiast chciałbyś połączyć solidne wykształcenie z ciekawością świata, a podróże i międzynarodowe przyjaźnie to twój klucz do samorozwoju – klasa europejsko-jezykowa jest dla Ciebie.
A dla grupy ludzi, którzy mimo wszystko pragną posiadać zawód również mamy rozwiązanie – technikum logistyczne i spedycyjne. Transport to nieodłączna cześć dzisiejszego życia – nawet, aby kupić przez Internet potrzebny jest cały sztab ludzi, którzy zaplanują dostawy kurierskie, aby te mogły dotrzeć do odbiorców na czas. Uważamy, że obecnie to najpewniejsza gałąź rynku gwarantująca pracę.
„Przecież to samo znajdę w Szczecinie czy Gorzowie!” – słyszałem to już wiele razy. Mam na to pewien argument – siebie.
Tak jak większość nastolatków do liceum przyszedłem niezdecydowany i niepewny tego, co chciałbym w życiu robić.
Minął rok – to w zupełności wystarczyło. Poznałem swoją pasję – medycynę.
Pewnie brzmi to mało wiarygodnie… Ale taka jest magia liceum – to się po prostu dzieje. Zawsze coś.
Teraz jest przede mną jeszcze długa droga. Wcale nie łatwa ani krótka. Jednak mając cel życie staje się łatwiejsze, nabiera sensu.
Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Ciebie, drogi absolwencie, stojący przed wyborem szkoły średniej do znalezienia celu w swoim życiu.
Po wszelkie informacje w imieniu szkoły zapraszam na stronę internetową https://zsmysliborz.edupage.org/
Daniel Trojnacki
– uczeń klasy III Liceum Ogólnokształcącego
Medyczno-Inżynierskiej