"Ze szkołą za pan brat – rozszerzona edukacja przyrodnicza, matematyczna i informatyczna w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Myśliborzu oraz Szkole Podstawowej nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Myśliborzu".
W roku szkolnym 2018/2019 w ramach projektu „Ze szkołą za pan brat – rozszerzona edukacja przyrodnicza, matematyczna i informatyczna w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Myśliborzu oraz Szkole Podstawowej nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Myśliborzu” brało udział 64 uczniów/uczennic z klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Myśliborzu.
Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, języków obcych, nauk matematyczno -przyrodniczych, kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej. Uczniowie uczestniczyli indywidualnie lub grupowo w zajęciach: terapii logopedycznej, terapii psychologicznej, treningu twórczego myślenia, treningu komunikacji interpersonalnej, treningu twórczego myślenia, zajęciach wyrównawczych z matematyki, geografii, biologii, chemii, fizyki, zajęciach z informatyki, zajęciach z języka angielskiego i niemieckiego. Swoje zdolności rozwijali na zajęciach humanistycznych i zajęciach z fizyki dla ambitnych. Wszyscy uczestnicy objęci zostali zajęciami z doradztwa zawodowego.
W trakcie zajęć uczestnicy korzystali z pomocy dydaktycznych i wyposażenia zakupionego w ramach realizowanego projektu. Zajęcia wyrównawcze pomogły zniwelować nagromadzone braki, rozwinąć samodzielne i logiczne myślenie dzięki wykonywaniu różnych ćwiczeń oraz zastosowaniu zabaw, gier edukacyjnych, programu multimedialnego i innych środków dydaktycznych. Uczestnictwo w treningach radzenia sobie ze stresem zaowocowało poznaniem wybranych sposobów radzenia sobie ze stresem (pozytywne myślenie, właściwy oddech, śmiech, relaksacja) oraz sposobów postępowania pozwalających złagodzić skutki zbyt wysokiego poziomu stresu. Zajęcia prowadzone były przede wszystkim w formie warsztatów.
Podczas zajęć treningu twórczego myślenia uczniowie poznawali zasady twórczego myślenia, techniki i metody kreatywnego rozwiązywania problemów, takie jak strategia kreatywności Walta Disneya, sześć kapeluszy De Bono, diagram Ishikawy, metodę Mind Mapping. Podczas spotkań, najczęściej w grupach, rozwiązywano logiczne zadania oraz wcielano się w różne role. W maju uczestnicy zajęć pojechali na wycieczkę edukacyjną do Poznania, gdzie zwiedzali Rynek Starego Miasta, kościół farny - jedną z najwspanialszych budowli barokowych w Polsce, Ogród Zoologiczny, a także odwiedzili Termy Maltańskie. Zajęcia odbywające się w ramach projektu prowadzone były przez nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Myśliborzu zgodnie z ich kwalifikacjami.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania: 317.300,75 zł.